לחשוב מחוץ לקוביה

מי אמר שעיצוב משרדים בשיטת הקוביות חייב להיות חסר חן ואפילו עגמומי. קוביות, אבל שונות.

שיטת הקוביות (cubicles) שהמציא רוברט פרופס בתחילת שנות ה-70, שלטה שנים רבות בתחום עיצוב המשרדים וגם כיום היא פופולרית למדי. הרעיון היה לצאת מהמשרדים הקטנים והסגורים, לראות את סביבת העבודה ועל ידי כך להגדיל את הפרודוקטיביות. בפועל מדובר בשיטה חסכונית גם בגודל וגם בתקציב, שבין היתר עוזרת למנהלים לפקח על ההתנהלות במשרד אך גם מקשה על העבודה בגלל הרעש התמידי, ושוללת מהעובדים את הפרטיות. מבחינת העיצוב מדובר לרוב בחומרים פשוטים, ובמראה משמעם למדי. אמנם בשנים האחרונות עם הקדמה הטכנולוגית וההתפתחויות בעולם העיצוב, יש שבוחרים אלטרנטיבות אחרות ל"אופן ספייס", כמו קירות ניידים או קירות זכוכית, אבל ישנם משרדים שמשמרים עדיין את השיטה. ומי אמר שקוביות צריכות להיות משעממות? מעצבים שאהבו את הרעיון לקחו אותו כמה צעדים קדימה והשקיעו מחשבה מוקפדת בפרקטיות וגם במראה.

שני משרדים קובייה אחת

2 חברות שחולקות משרד אחד (zest architecture) נעזרו בקוביית עץ מבמבוק על מנת לחלק אותו לאזורים שונים. הצורה שבה הניחו את הקוביה, שמשמשת כחלל ישיבות, חלל תצוגה ולאחסון, "שוברת" את המבנה המלבני הפשוט ומייצרת מרחבים שונים בחלל. הכל נלקח בחשבון, המרחק מהחלון, מהשולחנות, התאורה וגם הנוף, כשבפנים יש מעטפת של בד צבעוני שמסתיר מאחוריו חומרים שמשפרים את האקוסטיקה. הצד החיצוני של הקוביה משמש כמדפי ספרים וארונות, מה שהופך אותה גם לפונקציונאלית יותר וגם לנעימה יותר למראה.
http://www.zestarchitecture.com/projects/dones

live80300 foto1

קובייה מקושתת

דוגמה מקורית נוספת אפשר לראות במשרדי חברת Onesize באמסטרדם שתכנן משרד האדריכלים Origins Architects. משרדי החברה כוללים חללים אינטימיים בתוך חלל תעשייתי ענק וזאת בעזרת קשתות/מצולעי עץ לא מהוקצע, שמגדירים את אזורי העבודה השונים.

http://designdo.se/trendoffice-onesize-office-amsterdam/

trendoffice onesize office-6-600x400

בטון פורץ גבולות

ולמה דווקא עץ? חברת AR Arquitetos עצבה את סטודיו האמניםAtelier Aberto  שבסן פאולו, בעזרת קוביות בטון. המראה פורץ גבולות, מרשים ואלגנטי, ועוסק גם בחיבור שבין הפנים לחוץ.

http://sharedesign.com/interior-design/places-spaces-atelier-aberto-ar-arquitetos/

אווירת מועדון לילה

האדריכלים Zsanett Benedek and Dániel Lakos תכננו את חלל המשרד של חברת גולדברגר בבודפשט. הם יצרו קוביות גבס על מסגרת מתכת שמוארת בתאורת לדים כשהחללים שבין הקוביות הם בעצם המסדרונות במשרד. ויש גם קוביות שצפות...
http://www.planbureau.hu/en/golberger-office-interior

 tervhivatal goldberger04