ארבעת המבנים המיוחדים של 2015

לסיכום השנה בחרנו להציג לפניכם ארבעה מבנים יוצאי דופן שנבנו השנה, ולא פחות חשוב ומעניין תקציר של הסיפור של מי שיצר אותם.

האדריכל פרנק אוון גרייהודי אמריקאי, נמנה עם האדריכלים הבולטים של סוף המאה ה-20 ולמרות שהוא עבר את גיל ה-80 הוא עדיין פעיל ומבריק. הוא נולד בטורונטו בקנדה בשם אפרים גולדברג. בגיל 17 עבר לגור בקליפורניה, שם למד אדריכלות ונשאר להתגורר בה עד היום. הוא ידוע בזכות הצורות הייחודיות של בנייניו, ואומרים עליו שהוא יוצר קשר רגשי עמוק עם עבודותיו ושזה בא לידי ביטוי בתוצר הסופי. עברו האדריכלי עתיר פרסים כשבין עבודותיו הנבחרות ניתן לראות את מוזיאון גוגנהיים שבבילבאו בספרד, ואת אולם הקונצרטים על שם וולט דיסני שבלוס אנג'לס. השנה יצר גריי מבנה מעניין ומאתגר בסידני שבאוסטרליה, שזכה לשם בית שקית הנייר. מדובר בבניין המחקר באוניברסיטה לטכנולוגיה בסידני שגריי העניק לו צורה מפותלת. לבנייתו נדרשו 320 אלף לבנים שעוצבו במיוחד עבור גריי. גריי זכה לתשבחות רבות וגם משונות, כמו זו של המושל המקומי שכינה את המבנה "שקית הנייר המעוכה היפה ביותר שראיתי מעודי". 

לתמונות של הפרויקט

1sidni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בניין יצירתי ומעניין נוסף שנבנה השנה נזקף לזכות צמד האדריכלים  Brendan MacFarlane וDominique Jakob-, שהקימו את סוכנות האדריכלים Jakob+MacFarlane. מדובר בסוכנות רב תחומית ורב תרבותית, שממוקמת בפריז, ושידועה בעבודה יצירתית שבוחנת טכנולוגיה דיגיטלית תוך שימוש בחומרים חדישים. בין הפרויקטים המוכרים שלהם - המסעדה במרכז ז'ורז' פומפידו, ובנייה מחדש של התיאטרון של Pont-Audemer בנורמנדי. השנה הקימו השניים את המטה של ערוץ החדשות הבינלאומי -  Euronewsעל גדות נהר הסון שבליון, שהיווה חלק מתוכנית נרחבת לשיקום המזח שם. למטה החדשות נתנו השניים מראה נועז בעיקר בזכות צבעו הבולט - צבע ירוק עז - שלדבריהם נבחר ביחס לצבע הנהר ומסמל תנועה וזרימה. 

לתמונות נוספות של הפרויקט לחצו כאן

 

2paris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אומרים עליה שהיא הקדימה את זמנה, שהיא עתידנית, מגלומנית ומרתיעה - אחת האדריכליות הבולטות והמצליחות כיום היא אדריכלית זאהה חדיד. חדיד, נולדה בבגדד, התחילה את דרכה המקצועית בלונדון, עברה דרך חתחתים, והפכה למי שהיא היום אחרי רצף של כשלונות. כיום אין מי שנשאר אדיש לעבודותיה ומאחוריה כמה פרסים נכבדים כשלאחרונה היא זכתה במדליית הזהב המלכותית לארכיטקטורה. הקירות שלה לעולם אינם אנכיים, הרצפות לא שטוחות, והמפגשים בין חלקי המבנה הם גולת הכותרת כשבכל פעם הם מפתיעים מחדש. אחד הפרויקטים שלה שהסתיימו השנה הוא בניין הדומינו - בניין בן שבע קומות באזור תעשייתי בדרום-מזרח מוסקבה. אמנם בניגוד ליצירות אחרות של חדיד החזית שלו מאופקת למדי, אבל מהר מאוד התחושה הופכת לדרמטית, כשנכנסים לפארק השעשועים שבפנים. הכל שחור ולבן, כשבין הקומות מחברים גרמי מדרגות לאורך ולרוחב, שמזכירים יצירה של האמן ההולנדי מוריץ קורנליסאשר ומשרים תחושה של אשליה אופטית. במבנה יש כמה חללים משותפים כשהרעיון הוא לעודד אינטראקציה בין העובדים בבנין. עוד פרויקטים מפורסמים שלה הם בית האופרה בגוואנגז'ו שבסין, או מוזיאון  MAXXI    שברומא. מהפרויקט האחרון תוכלו להתרשם פה

לתמונות נוספות של הפרויקט לחצו כאן

3hadid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 את הפרויקט האחרון בחרנו כי הוא משקף סוג אחר של אדריכלות שבאה לידי ביטוי כיום, אדריכלות מינימליסטית יותר, שמתבוננת, כיאה לתקופתינו, בסביבה ובנוף, ודוגלת בהרמוניה. מדובר במרכז קהילתי בשמורת הטבע ניו כנען בקונטיקט שעשוי מזכוכית, מבטון, מפלדה ומעץ. צורתו מתפתלת והוא זכה לשם "הנהר" בהשראת הנוף הטבעי שסביבו. המבנה כולל חדרים ייעודיים לאמנות, לחינוך ולקהילה כמו ספרייה ומרכז לבני נוער, והוא מוקף בכרי דשא, ביערות, בביצות ובבריכות. מאחורי הפרויקט עומד הסטודיו היפני SANAA  שהוקם ב-1955 ונודע לאורך השנים בעבודות פורצות דרך כמו מרכז הלמידה רולקסב EPFL בלוזאן, שווייץ. השניים זכו בשנת 2010 בפרס  פריצקר המכובד ובין עבודתיהם ניתן לראות גם את המוזיאון החדש לאמנות עכשווית בניו- יורק.

לתמונות נוספות מהפרויקט לחצו כאן

4