דניאל ליבסקינד

הוא עמד בראש פרויקט מרכז הסחר העולמי שנבנה על חורבות מגדלי התאומים, ויצירתו הידועה ביותר היא המוזיאון היהודי בברלין. אדריכל אחד בחודש, והראשון שבהם הוא האדריכלדניאל ליבסקינד, שידוע בעיצובים לא שגרתיים שקשורים פעמים רבות להנצחה

 

ביום בו נחרבו מגדלי התאומים בני-יורק נחנך הפרויקט הידוע ביותר של האדריכלהיהודידניאל ליבסקינד - המוזיאון היהודי בברלין. המוזיאון נסגר עקב  כך למשך שלושה ימים. שנתיים לאחר מכן, ב-27 בפברואר2003זכה ליבסקינד בתחרות הבינלאומית לתכנן מחדש אתמרכז הסחר העולמי הידוע גם בשם מגדל החירות. באותו יום שנחרבו המגדלים הוא החליט שבכוונתו להיות האדריכל שיחליף אותם והצליח.
שמו של ליבסקינד מתקשר להנצחה, לאייקוניות ולהיסטוריה. באמתחתו מספר פרויקטים שקשורים לנושא - אנדרטאות ומוזיאונים, וכל אחד מהם ייחודי, פורץ גבולות ובעל קו מנחה של אלמנטים דוקרניים שלא משאירות אותך אדיש. הוא נולד בלודז' ב-1946, שנה אחרי תום מלחמת העולם השנייה, בנם של ניצולי שואה.
ליבסקינד עיצב מחדש את מוזיאון המלחמה בדרזדן,
היה אחראי להרחבת מוזיאון דנוור שבארצות הברית, ובתיק העבודות שלו נמצאים גם מוזיאון המלחמה באנגליה, אנדרטת השואה ברחבת הקפיטול של מדינת אוהיו בארצות הברית, המוזיאון היהודי הדני שבקופנהגן, דנמרק ועוד.

התמונות מאתר http://libeskind.com/

Daniel Libeskind2

ויש לו גם פרוייקטים אחרים כמו מרכז וואהל באוניברסיטת בר אילן ושכונת היוקרה במילאנו שתוכננה בשיתוף האדריכלית זהה חדיד. הוא תכנן את מרכז התקשורת היצירתית בהונג קונג. שמשתרע על פני 25 אלף מ''ר ונחנך ב-2010. המרכז כולל תיאטרון רב תכליתי, אולפני סאונד, מעבדות, כיתות לימוד, חללי תצוגה, בית קפה ומסעדה, כשהעיצוב שלו מתאפיין במראה קריסטלי וגבישי, וקווים צורניים שבאים לידי ביטוי גם בחללי הפנים.

פרויקט המגורים הגדול ביותר שלו הוא Reflections Keppel Bay בסינגפור. מדובר בשכונת מגדלים שמשתרעת על פני 185 אלף מ"ר של מגורים, וכוללת 1,129 דירות. יש בה 6 מגדלים בני 24 עד 41 קומות, כשבקומות העליונות ממוקמות גינות, וסביב המגדלים ניצבים עוד מבנים נמוכים בני 6 עד 8 קומות. ליבסקינד מציין שקימורי המגדלים יוצרים מרווחים שמייצרים מעין מסגרות לנוף המרהיב של הר פאבר, למפרץ ולחזית הים.

התמונות מאתר http://libeskind.com/

Daniel Libeskind1

 

כמו אדריכלי-על אחרים ליבסקינד עוסק גם בעיצוב. הוא עיצב כורסה ושולחן לבית העיצוב האיטלקי Sawaya & Moroni, ו-4 מנורות שמורכבת מארבע נגזרות שמחוברות בצירים, המאפשרים שינוי באופן הופעת האלמנט ל-Artemide.

ומה בהמשך? פרויקט נוסף בישראל - ליבסקינד זכה לאחרונה במכרז לתכנון גורד שחקים בירושלים. העיצוב המתוכנן הוא של פירמידה מזכוכית ואבן ירושלמית שתכלול 200 דירות יוקרה ומלון בוטיק.

לצפייה בפרויקטים של דניאל ליבסקינד