אדריכל אחד בחודש - זאהה חדיד

בתחילת חודש אפריל לעולמה אחת האדריכליות הבולטות והמצליחות בעולם. אדריכל אחד בחודש, והפעם זאהה חדיד - האישה הראשונה שזכתה במדליית הזהב של המוסד הבריטי המלכותי לאדריכלות - ויש לכך כמה וכמה סיבות טובות

th c8b674df7200c012fd1ce2aa90b39915 zahahadidbystevedouble forweb 0272

זאהה חדיד, נולדה בבגדד בשנת 1950. היא התחילה את דרכה המקצועית בלונדון, עברה דרך חתחתים, והפכה למי שהיא היום אחרי רצף של כשלונות. היא הספיקה לעבוד כמה שנים אצל האדריכל הנודע רם קולהאס, הקימה משרד אדריכלים משלה בלונדון, ואת שלל הפרוייקטים המצליחים שלה ניתן לראות כיום בכל רחבי העולם. היו כאלה שאמרו עליה שהיא הקדימה את זמנה וקראו לה אשת העתיד, אחרים (אולי גם בגלל החזות הקשוחה שלה והלבוש השחור), אמרו שהיא שוברת מוסכמות, שערורייתית, מגלומנית ואף מרתיעה. כך או כך אין מי שנשאר אדיש לעבודותיה. הקירות שלה לעולם אינם אנכיים, הרצפות לא שטוחות, והמפגשים בין חלקי המבנה הם גולת הכותרת כשבכל פעם הם מפתיעים מחדש.

אחד הפרוייקטים שממחישים את העיצוב העתידני  של חדיד הוא גלקסי סוהו בבייג'ין. מדובר במבנה בן 18 קומות שמחובר על ידי גשרים ובעל מראה כשל חלליות. פרוייקט אחר שלה, שמדבר את השפה הצורנית שלה הוא גשר שייח זייד שבאבו דאבי. עיקולי הבטון שהיא יצרה בו מדמים את דיונות החול של העיר. פרויקטים ידועים נוספים של חדיד הם גשר פביליון שבסרגוסה, המוזיאון לאמנות עכשוויתי (MAXXI) שברומא, בית האופרה בבגוואנגז'ו שבסין, ומרכז חיידר אלייב לאמנות בבאקו, שמראה בצורה הטובה ביותר את היכולות האסטתיות שלה ואת התפיסה האדריכלית שלה.

ההיסטוריה של חדיד כוללת כמה פרסים מכובדים: היא הופיעה ברשימת מאה הנשים המשפיעות בעולם של מגזין "פורבס", מגזין "טיים" דירג אותה כאחת ממאה ההוגים המשפיעים של ימינו, ובשנת 2004, הפכה חדיד לאשה הראשונה שזוכה בפרס פריצקר - פרס הנובל של האדריכלות. אחד הפרויקטים שלה שהסתיימו בשנה שחלפה הוא בניין הדומינו - בניין בן שבע קומות באזור תעשייתי בדרום-מזרח מוסקבה. אמנם בניגוד ליצירות אחרות של חדיד החזית שלו מאופקת למדי, אבל מהר מאוד התחושה הופכת לדרמטית, כשנכנסים לפארק השעשועים שבפנים. הכל שחור ולבן, כשבין הקומות מחברים גרמי מדרגות לאורך ולרוחב, שמזכירים יצירה של האמן ההולנדי מוריץ קורנליס ומשרים תחושה של אשליה אופטית. חדיד הלכה לעולמה החודש בגיל 65. היא מתה מהתקף לב בבית חולים במיאמי.

התמונות מהאתר הרשמי של זאהה חדיד

th 65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8 streetviewcropped