אדריכל אחד בחודש - משה ספדיה

לפני כשנה הוא זכה לעיטור הגבוה ביותר בתחום האדריכלות, ובעברו המקצועי עשרות פרוייקטים מדהימים מרחבי העולם וגם מישראל. מפגש עם האדריכל משה ספדיה

Moshe-Safdie-portrait-World-Architecture-Festival-2014-Dezeen

 התמונה מאתר dezeen.com

הוא נולד בחיפה, ובגיל צעיר עבר עם משפחתו לקנדה. את רזי האדריכלות הוא למדבאוניברסיטת מקגילבמונטריאו,והתמחה אצל האדריכל הידועלואיס קאןבפילדלפיה. משה ספדי - אדריכל ערים ישראלי-קנדי נחשב למוביל בתחומו. בפרסומו הגדול הראשון זכה כשפרויקט "הביטאט 67", שתכנן כעבודת המאסטר שלו, נבחר להיבנות במסגרת התערוכה העולמית "אקספו 67" במונטריאול. זהו קומפלקס מגורים חדשני שבנוי מיחידות מגורים טרומיות עשויות בטון המתחברות זו לזו באתר הבנייה. מאז תכנן ספדיה כ-50 פרוייקטים ידועים, שלכל אחד מהם ייחודיות משלו. ההיסטוריה המקצועית שלו בישראל כוללת את מתחםממילאבירושלים במסגרת פרויקט שיקום רחב היקף - תוכנית שהחלה בשנות ה-70, אבל מסיבות שונות הושלמה רק בשנת 2011. הוא תכנן את החלק האווירי של נתב"ג 2000, את מבנה המוזיאון החדש ביד ושם, והשתתף בתכנון העיר מודיעין. לספדיה עשרות פרויקטים ידועים ברחבי העולם ובהם מבני ציבור, פרויקטים למגורים ומיזמיתיירות. בין הפרוייקטים הבולטים שלו: מלון מארינה ביי סנדס בסינגפור, הספרייה הציבורית ביוטה, הספרייה המרכזית בסולט לייק סיטי, המשכן לאמנויות הבמה בקנזס סיטי, והמוזיאון לאמנות "קריסטל בריגד'ס" בארקנסו. את הפרויקט האחרון הזמינה אליס וולטון, היורשת לבית וול-מארט, שידועה כחובבת אומנות והוציאה מכיסה עבור הפרויקט 1.2 מיליארד דולר. התוצאה היא קומפלקס עצום ובו שמונה מבנים, שמחוברים בגשרים ונושקים לבריכות, שהמים שבהן מגיעים ממעיין סמוך. המוזיאון כולל את אחד מאוספי האמנות האמריקאית היותר מרשימים בעולם, והוא קיבל תשבחות רבות.

Habitat-67-Brutalism-feature dezeen BN01

התמונה מאתר dezeen.com
פרויקט נוסף שלו שמעורר ציפייה רבה,
הוא שדה תעופה שטרם נבנה וצפוי להיפתח רק ב-2018 - "התכשיט" - כפי שמכנים אותו. מדובר ב- Changi Airportבסינגפור שהוכרז בעבר כטרמינל הטוב בעולם, ושהולך לעבור מתיחת פנים מקיפה. לפי הכותרות במדיות השונות מדובר באירוע מכונן בעולם האדריכלות הבינלאומית. השדה הולך להפוך למרחב ציבורי משותף תחת כיפת זכוכית בו מפל מים עצום וגן במרכזו. הוא יעוצב בצורת אליפסה שקופה מזכוכית ומפלדה, ויכניס לתוכו את כל האלמנטים של עיצוב החוץ לעיצוב הפנים. בטרמינל יהיו 10 קומות, 5 מעל הקרקע ו-5 מתחת, ובתוכו יתפרסו מאות חנויות ובית מלון עם מאה חמישים חדרים.

Marina-Bay-Sands-by-Moshe-Safdie-Architects-images-by-Timothy-Hursley dezeen 468 11

 התמונה מאתר dezeen.com
את עבודתו המשרדית מחלק ספדיה בין המשרד הראשי שלו בבוסטון, ו
משרדי ביצוע בירושלים, בסינגפור ובשנחאי. הוא מפקח על כמה אדריכלים, ומקפיד להיות מעורב באופן אישי בכל אחד מהפרויקטים.לפני כשנה הוא זכה לעיטור הגבוה ביותר בתחום האדריכלות -  פרס מדליית הזהב לשנת 2015 על מפעל חיים מטעם הAIA- (המכון האמריקאי לאדריכלים). המדליה הוענקה לו על גישה מקיפה ואנושית לתכנון חללים ציבוריים מסביב לעולם, שנוגעים למיליוני אנשים ומשפיעים על דורות של אדריכלים צעירים.
גם אם לרוב הוא אינו נמצא פה, אין ספק שמדובר גם בגאווה ישראלית ושיש לנו עוד למה לצפות.

Safdie-Architects-Changi-Airport-Singapore dezeen 468 6

 התמונה מאתר dezeen.com

פרויקטים נוספים של משה ספדיה ניתן לראות באתר www.msafdie.com